
Viena no galvenajām kļūdām bruģakmens ieklāšanas procesā ir vēlme „pasūtītājam” visu izdarīt pēc iespējas ātri, lēti un kvalitatīvi – tas attiecas gan uz materiālu izvēli gan uz darbaspēka izvēli, kas var novest pie nekvalitatīva bruģakmens pamatnes izbūvēs un ieklāšanas. Protams, dārgākais arī nav vienmēr pats labākais izvērtējot situāciju.
ĀTRI – LĒTI – KVALITATĪVI
(šis ir stūrakmens visam – ko nevar izdarīt vienlaicīgi, kāda no pozīcijām nepiepildīsies, jo šīs ir nesavienojamas lietas)
Brigādes tehnoloģijas neievērošana (nezināšana) bruģakmens pamatnes izbūvei vai seguma ieklāšanā var novest pie papildus finansējuma materiāliem un tehnikas, bet vēlamais efekts nebūs iegūts. Būs nepieciešami labošanas darbi, kas ir un būs vēl nepatīkamāki un dārgāki.
Tāmes detalizācija un salīdzinājumi:
- Klienti salīdzina gala cenas, bet tas nav korekti jo bieži viens gadās otrādāk, ka lētākā cena ir dārgāka, jo nav ierēķinājuši darbus/ apjomus, bez kuriem nav iespējams pabeigt būvdarbus
- Klientu ievērībai ir jāsalīdzina apjomi visiem materiāliem un darbiem, jo bieži vien cenu samazinājumu būvnieki dabū uz nepilnīgu “pīrāgu” jeb seguma izbūves
- Tāmes detalizācija – visu materiālu markas un apjomu atšifrēšana, darba pozīcijas, kas iekļautas konkrētajā objektā
- Kopējie apjomiem (šķembas, smilts, sīkšķembas, bruģis, apmales, borti, ģeotekstils, u.c ) vai visiem ir rēķināts vienādā apjomā – jo tas ir ļoti svarīgi un ietekmē gala cenu.
Beramās kravas aprēķins:
Beramo materiālu sablīvēšanās koeficientu no 1,1 – 1,35, jo bieži vien atved beramās kravas pēc vienkāršota aprēķina un tas nav pareizi:
(PIEMĒRS)
A x B x H = Z (m3)
A = garums (m)
B = platums (m)
H = augstums (m)
10m x 15m x 0,2m = 30m3 ir nepieciešami
Tiek aizmirsts sablīvējuma koeficients 1,1 – 1,35 atkarībā no materiāla (paņemsim vidēji koef. -1,2)
Kopā būtu jābūt 10m x 15m x 0,2m = 30m3* ( sablīvējuma koef. 1,2) = 36m3 beramā materiāla jeb par 6m3 vairāk, lai būtu pareizais šķembu biezums pēc blietēšnas.
Tas atspoguļojās starpība gan uz materiāla apjoma gan uz gala TĀMES cenas pasūtītājam un šādi var saprast vai zem bruģakmens būs 20cm nesošā kārta.
Bruģakmens, apmaļu un bortu aprēķins
Šiem materiāliem ir līdzīgs stāsts kā ar beramajiem materiāliem, jo nevajadzētu aizmirst par piezāģiem kuru rezultātā rodas atgriezumi un nepieciešams papildus 2 – 5 % šos materiālu ( % atkarīgi no objekta lieluma un sarežģītības)
Ieteikumi no būvniekiem, kā ,piemēram:
- Labāki jeb radošāki risinājumi un pieeja objektam
- Paredzamiem papildus darbi, ko var iekļaut jau tāmē ( pakāpienu izbūve, notekūdens sistēmas izbūve, nevajadzīgās grunts izvešana u.c.);
- Iespējams ir vajadzīga esošās grunts pacelšana un korekta darbu plānošana
- Kādu „PĪRĀGU” piedāvā izbūvēt un no kādiem materiāliem – zīmējums
- Un citas ne mazāk svarīgas nianses ko var izrunāt un uzzināt cenas pirms darbu sākšanas ne vis darbu procesā.
Mūsu uzdevums ir izskaidrot klientam iespējamos riskus un piedāvāt labāko risinājumu..